Mezoterapia i Mezolifting

Mezoterapia to metoda wykorzystywana od lat w medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń, polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych. Jej twórcą jest francuski lekarz Michel Pistor. Pierwotnie metoda ta stosowana była do leczenia m.in. migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych. Od lat 70-tych przeżywa swój „come back”, wykorzystywana przez specjalistów medycyny estetycznej i dermatologii.

Starzenie skóry więcej…

Skóra jest największym organem i pełni wiele istotnych zadań przyczyniając się do efektywniejszego funkcjonowania całego organizmu. Niestety jest ciągle narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych (zmienna temperatura, wiatr, promieniowanie słoneczne) oraz wewnątrz pochodnych (starzenie, płeć itp). Pierwszymi oznakami starzenia się skóry twarzy są pojawiające się drobne linie, zmarszczki i utrata napięcia. Następnie zmarszczki stopniowo pogłębiają się, a skóra wiotczeje.

Mezoterapia

Mezoterapia jest niechirurgiczną metoda stosowaną do regeneracji poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnych preparatów poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów.

Wskazania do mezoterapii:

 1. zwiotczenie skóry
 2. profilaktyka przeciwzmarszczkowa
 3. zapobieganie wypadaniu włosów
 4. cellulit (uda, brzuch, pośladki)
 5. rozstępy

Zalety mezoterapii:

 1. metoda naturalna, niechirurgiczna,
 2. roztwory leków, które są podawane powodują zablokowanie komórkowych sygnałów przyswajania tłuszczu, przyspieszają krążenie i spalanie energii,
 3. długotrwałe rezultaty – koryguje zmarszczki, poprawia kondycję włosów, przywraca gładkość skóry, szybko poprawia kondycję i wygląd skóry,
 4. metoda znana i stosowana w Europie od wielu lat.

Częstotliwość zabiegów:

Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu. Ostrzykiwanie skóry najlepiej przeprowadzać zimą lub wczesną wiosną, bo słońce może powodować przebarwienia w miejscu iniekcji.

Przygotowanie do mezoterapii:

 1. tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K – np. Auriderm XO (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo),
 2. 2 tygodnie przed zabiegiem odstawić aspirynę,

Przebieg zabiegu:

Lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki, np. krzemionka, L-karnityna, wyciąg z karczocha, kofeina, witaminy), tworząc z nich specjalny koktajl lub stosuje gotowy preparat. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle lub pistoletem automatycznie regulującym głębokość wkłuć. Robi się je co 0,5-1,5 cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia są niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem Emla. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony 2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry.

Bezpośrednio po zabiegu nie stosować masaży, nie używać szorstkich ręczników. Przez kilka dni nie stosować kremów, nie pić alkoholu, nie korzystać z sauny i solarium.

Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów:

 1. ból podczas wstrzyknięć – można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)
 2. rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie
 3. bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach
 4. siniaki, krwiaki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny);

W razie tendencji do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy – czasami wymaga to absencji w pracy lub wykonania zabiegu tuż przed weekendem.

Przeciwwskazania do mezoterapii:

 1. alergia
 2. ciąża, okres karmienia piersią
 3. cukrzyca
 4. stany zapalne na skórze, opryszczka
 5. skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)
 6. choroba nowotworowa
 7. stosowanie leków przeciwkrzepliwych

Mezoterapia w odmładzaniu skóry:

Mezoterapię stosuje się profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry- zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.

Częstotliwość zabiegów:

 1. intensywna faza leczenia: 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy
 2. faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na 1-3 miesięcy

Mezoterapia w leczeniu cellulitu:

Mezoterapia jest metodą niezwykle cenną także w walce z cellulitem. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja cellulitu. Zastrzyki zawierają kofeinę, która pobudza mikrokrążenie skóry i wpływa na uwalnianie tłuszczów z komórek. Może wspomagać ją wyciąg z karczocha, nostrzyka żółtego, l-karnityny i rutyny, które pobudzają metabolizm tłuszczów. Do mieszanek dodaje się także krzemionkę organiczną, która regeneruje tkankę łączną i włókna kolagenu. Aby poprawić napięcie skóry można zastosować preparaty zawierające kwas hialuronowy jak np. Conjunctil., Preparatem gotowym jest m.in. Cellulare, który redukuje także tkankę tłuszczową. W trakcie kuracji wskazane jest doustne podawanie Karnityny. Wskazana jest również odpowiednia dieta.

Dobrym uzupełnieniem jest drenaż limfatyczny urządzeniem Body Health

Częstotliwość zabiegów:

 1. faza intensywna: 1 zabieg na tydzień przez miesiąc, przy bardzo dużych zmianach co 2-3 dni
 2. faza pielęgnacyjna: 1 raz na miesiąc przez 3 miesiące
 3. zabieg przypominający: raz na pół roku

Mezoterapia w leczeniu łysienia:

Jednym z najczęstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, w których dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów. Terapia łysienia to wstrzykiwanie substancji odżywiających włosy – takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy lub leki przeciwzapalne, które powodują, że następuje regeneracja struktury włosa. Mamy także gotowy preparat pod nazwą Haicare.

Wskazania:

 1. wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji
 2. łysienie androgenowe
 3. łysienie plackowate
 4. słabe i wymagające silnego odżywienia włosy

Częstotliwość zabiegów:

 1. faza uderzeniowa kuracji: 1 zabieg na tydzień przez okres 2 miesięcy
 2. faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy

JUVEDERM VOLITE – mezoterapia głęboka jednorazowa

Zabieg z wykorzystaniem Juvéderm® VOLITE to małoinwazyjny zabieg do iniekcji przeznaczony do poprawy nawilżenia, elastyczności oraz usunięcia drobnych zmarszczek. Efekt utrzymuje się nawet do dziewięciu miesięcy już po jednej sesji.
Produkt Juvéderm VOLITE, z zastosowaniem opatentowanej technologii VYCROSS, sprawia, że skóra staje się gładsza (brak drobnych zmarszczek), bardziej nawilżona i elastyczna.
Produkt Juvéderm® VOLITE (zawierający kwas hialuronowy) jest wstrzykiwany do skóry właściwej (warstwy skóry znajdującej się pod naskórkiem). Może być stosowany do wykonywania zabiegów w obrębie twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Zawiera środek znieczulający, lidokainę, w celu zapewnienia największego możliwego komfortu podczas zabiegu.

MEZOLIFTING PRINCESS RICH — uzyskasz lepszy efekt niż w typowej mezoterapii

Princess RichPrincess® Rich to wiskoelastyczny roztwór, który służy uzupełnianiu kwasu hialuronowego utraconego w czasie procesu starzenia. Zawiera 18 mg/ml kwasu hialuronowego i 20 mg/ml gliceryny – to najwyższe stężenie gliceryny wśród obecnych na rynku produktów do mezoterapii. Zalecane są cykle trzech zabiegów wykonywanych co dwa lub trzy tygodnie. Princess® Rich jest stworzony do iniekcji do naskórka lub głębiej, by polepszyć koloryt i elastyczność skóry. Działa on również jako wypełniacz małych zmarszczek, takich jak kurze łapki, zmarszczki śmiechu czy zmarszczki palacza wokół ust, oraz nawilża odwodnioną skórę. Znakomicie nawilża skórę odwodnioną, może więc być używany nawet przed opalaniem lub po nim.

RESTYLANE SKINBOOSTERS – dogłębna rewitalizacja skóry od środka

Zabieg Restylane Skinbooster to zabieg iniekcyjny będący doskonałą alternatywą dla klasycznej mezoterapii. Podstawowy składnik preparatu Restylane Skinboosters to czysty kwas hialuronowy, którego właściwości nie tylko pozwalają gruntownie odświeżyć, nawilżyć i zregenerować skórę, ale też wspomagają jej procesy autoodbudowy.
Z uwagi na powolny rozpad wiązań stabilizujących kwas hialuronowy, podanie preparatów Skinboosters zapewnia długo utrzymujące się efekty.
Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu podskórnie bardzo cienką igłą lub kaniulą i wykonywany jest w znieczuleniu kremem. Bezpośrednio po zakończeniu procedury można powrócić do zwykłych obowiązków – sporadycznie zdarzają się siniaczki związane z techniką podania preparatu, które ustępują samoistnie. W okresie po zabiegu Hydrobalans zalecane jest spożywanie większej ilości płynów – stwarza to optymalne warunki dla rewitalizacji skóry.

MEZOTERAPIA CYTOCARE S LINE – nawilżenie i działanie antyoksydacyjne, spektakularny efekt rozświetlający

CytoCare S Line to niezwykle silna antyoksydacyjna i nawilżająca formuła dająca skórze natychmiastowy efekt rozświetlenia, przywracająca naturalną równowagę fizjologiczną. Zalecany do rewitalizacji, nawilżenia skóry twarzy, dekoltu oraz grzbietów dłoni. Rekomendowana szczególnie jako SOFT FILLING oraz w celu odmłodzenia obszarów wrażliwych takich jak okolice ust i oczodołu.

CYTOCARE S Line to więcej niż produkt anti-aging, działa synergicznie zarówno w głębokich, jak i w powierzchownych warstwach skóry co gwarantuje jej pełną i idealną rewitalizację. Duża dawka – 3 ml w jednej ampułce – pozwala na poddanie zabiegowi podczas jednej wizyty zarówno twarzy, szyi, jak i dekoltu.

Zastosowanie:

 1. dla mężczyzn i kobiet
 2. dla wszystkich rodzajów skóry
 3. w każdym wieku, od skóry młodej po dojrzałą

Skład – ekskluzywna formuła:

 1. Nieusieciowany kwas hialuronowy + Rejuvenating Complex CT50

Działanie:

 1. zewnętrzne – ochrona antyoksydacyjna (chroni keranocyty przed promieniowaniem)
 2. wewnętrzne – zachowanie elastyczności skóry (fibroblasty), wysoki potencjał nawadniający

MEZOTERAPIA FILORGA HYDRA BOOSTER (NTCF 135HA + M-HA18)

Mezoterapia igłowa Filorga Hydra Booster wykonuje się łącząc dwa doskonałych produktów: Filorga NCTF 135 HA i Filorga M-HA 18.
Filorga NCTF 135 HA zawiera ponad 50 składników rewitalizujących skórę: 12 witamin, 23 aminokwasy, 6 koenzymów, 5 kwasów nukleinowych, 6 minerałów i 1 antyoksydant.
Filorga M-HA 18 to wolny kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej połączony z glicerolem, zapewniający głębokie nawilżenie od wewnątrz.
Zabieg przyczynia się do poprawy jakości skóry, nawilża, wygładza powierzchowne zmarszczki, wyrównuje koloryt. Powoduje zwężenie porów oraz wzmacnia napięcie skóry. Preparat może być stosowany na twarz, szyję, dekolt, łokcie, kolana i stopy. Do zabiegu mezoterapii twarzy stosuje się 2 ml preparatu.

MEZOTERAPIA FILORGA LIFT BOOSTER (NTCF 135HA + ART FILLER FINE LINES)

Mezoterapia igłowa Filorga Lift Booster łączy skuteczność bogatego w kwas hialuronowy i 59 składników stymulujących skórę: NCTF 135HA oraz preparatu liftingującego i wypełniającego drobne i powierzchowne zmarszczki: Art Filler Fine Lines. NCTF 135 HA odżywia skórę, poprawia jej jakość i poziom nawilżenia, wyrównuje jej koloryt oraz zmniejsza pory, podczas gdy Art Filler Fine Lines dzięki zawartości 3 form kwasu hialuronowego, liftinguje twarz oraz wygładza już widoczne drobne i powierzchowne zmarszczki (kurze łapki, okolica ust).

MEZOTERAPIA FILORGA BIO NUTRI LIFT (FILORGA HYDRA BOOSTER + LIFT BOOSTER)

Bio Nutri Lift to innowacyjne połączenie dwóch zabiegów: Filorga Hydra Booster oraz Lift Booster – które dzięki synergicznemu działaniu odżywiają, nawilżają i poprawiają elastyczność skóry, aby uzyskać młodszy i wypoczęty wygląd oraz długotrwały lifting skóry.
Bio Nutri Lift to doskonały duet dwóch zabiegów, który skutecznie sprawdza się w walce z oznakami starzenia, odżywia oraz przywraca prawidłowy poziom nawilżenia i blask skóry oraz liftinguje twarz. Dzięki synergicznemu zastosowaniu dwóch procedur: Hydra Booster i Lift Booster, Bio Nutri Lift zapewnia wielopoziomowe nawilżenie wszystkich warstw skóry i naskórka, odbudowuje strukturę skóry, poprawiając jej gęstość, wygładza powierzchowne zmarszczki oraz działa ujędrniająco, rozświetlająco i zwęża rozszerzone pory. Dzięki zawartości wypełniacza Art Filler Fine Lines zapewnia długotrwały efekt liftingu, rewitalizuje skórę, stymuluje produkcję włókien kolagenu oraz elastyny oraz wygładza drobne zmarszczki.
Bio Nutri Lift to nie tylko znakomity zabieg dla osób, których twarz wymaga liftingu, a skóra odżywienia i nawilżenia. Jest to świetny zabieg profilaktyczny, który przedłuża młody i zdrowy wygląd skóry.

Zalecenia:

 1. dla osób z cienką, wiotką i odwodnioną skórą;
 2. dla osób z poszarzałą skórą, która wymaga regeneracji oraz rozświetlania;
 3. na powierzchowne zmarszczki, rozszerzone pory;
 4. prewencyjnie w celu opóźnienia procesu starzenia.

Wskazania pozabiegowe:

 1. w dniu iniekcji oraz kilka dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny, solarium, wystawiać skóry na działanie promieni UV;
 2. powinno się unikać zarówno bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej temperatury;.

Skutki uboczne:

 1. mogą się zdarzyć niewielkie i krótkotrwałe działania niepożądane: siniaczki i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia; ustępują one zwykle 3-6 dni po zabiegu.

Przeciwskazania:

 1. ciąża;
 2. alergia;
 3. cukrzyca (niewyrównana);
 4. stany zapalne skóry;
 5. opryszczka;
 6. terapia lekami obniżającymi krzepliwość skóry.

 

FIXER – nowy preparat do usuwania drobnych mimicznych zmarszczek

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku skurczu licznych i delikatnych mięśni twarzy, które zmieniają położenie pod wpływem mimiki. Z upływem czasu i z powodu starzenia, zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Istnieje kilka sposobów przeciwdziałania i rozwiązywania tych niedoskonałości, a jednym z najefektywniejszych jest oczywiście stosowanie toksyny botulinowej typu A. Stąd idea stworzenia nowego produktu, który skutecznie wygładzi zmarszczki.

Cztery główne składniki odżywcze:

 1. Acetylowany Heksapeptyd-8 i Acetylowany Heksapeptyd-20 – polipeptydy o szerokim zastosowaniu w medycynie kosmetycznej, dzięki swoim właściwościom napinającym. Blokują syntezę neuroprzekaźników w pęcherzykach na poziomie presynaptycznym,powodując częściową,odwracalną blokadę impulsów elektrycznych.
 2. DMAE – Dimetyloaminoetanol – działanie napinające skierowane na włókna kolagenowe, dzięki częściowej zdolności do denaturyzacji struktury trzeciorzędowej włókien. Efekt stymulujący skierowany na fibrocyty skóry, o działaniu odżywczym.
 3. Ekstrakt z Hibiscus Esculentus – roślina pochodząca z Ameryki Południowej, znana z właściwości odmładzających, przeciwskurczowych i wygładzających. Bogata w przeciwutleniacze, enzymy proteolityczne oraz w substancje nawilżające.
 4. Ekstrakt z zielonej herbaty – znana mieszanka przeciwutleniaczy, bogata w polifenole, takie jak galokatechina, posiada silne właściwości w wyłapywaniu wolnych rodników.

Zaleca się minimum 3 do maksimum 4 sesji w odstępach od 7 do 10 dni. Czas ten zależy od typologii skóry pacjenta, głębokości zmarszczek lub poziomu rozluźnienia danego obszaru. W celu utrzymania sugerowanych wyników, zaleca się jedną sesję co miesiąc.

Wskazania:

 1. skóra atoniczna i zmęczona
 2. skóra osłabiona i ziemista
 3. zwiotczałe obszary skóry
 4. okolice żuchwy (chomiki)
 5. zmarszczki glabelii
 6. zmarszczki okolic oczu (kurze łapki)
 7. skóra wiotka w okolicach: piersi, ramion, brzucha i kolan