B o t o x – k w a s – h i a l u r o n o w y

Procesy starzenia się skóry są zauważalne już po dwudziestym roku życia. Dzieje się tak na skutek zmniejszonej produkcji kolagenu oraz elastyny, a także w wyniku ubytków kwasu hialuronowego. Dlatego medycyna estetyczna proponuje szereg zabiegów mających na celu nie tylko wygładzenie zmarszczek i bruzd różnego pochodzenia, ale i nawilżenie oraz stymulację naturalnych procesów odnowy skóry poprzez m.in. pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego, a także t o k s y n y  b o t u l i n o w e j czy hydroksyapatytu wapnia wykorzystywane są w medycynie estetycznej między innymi do takich zabiegów jak usuwanie zmarszczek, powiększanie i modelowanie ust, wypełnianie bruzd oraz modelowanie twarzy. Mają one wszechstronne zastosowanie w korekcie opadających kącików ust, opadających powiek, bruzd nosowo-wargowych, kurzych łapek, zmarszczek zarówno na twarzy, szyi, dekolcie, jak i na dłoniach oraz w modelowaniu linii żuchwy, podniesieniu owalu twarzy i więcej.

W salonie Bellisana w warszawskim Wilanowie wykonujemy zabiegi zarówno b o t o x e m, jak i k w a s e m  h i a l u r o no w y m  na wybrane partie ciała:

 • kurze łapki
 • bruzdy czołowe
 • lwia bruzda (pomiędzy brwiami)
 • zmarszczki królicze (skrzydełka nosa)
 • zmarszczki palacza (górna i dolna warga)
 • broda
 • szyja
 • dekolt
 • dłonie.

B o t o x

T o k s y n a   b o t u l i n o w a  znana jako  b o t o x  jest bardzo silnie działającą toksyną, która blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe (połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami). Wytwarzana jest ona przez beztlenowce z gatunku Clostridium b o t u l i n u m i nazywana bywa potocznie także jadem kiełbasianym. Jest to toksyna, dlatego jej aplikacja może zostać wykonana wyłącznie przez lekarza. Również lekarz dobiera dawkę wstrzykiwanego b o t o x u.

Wykorzystywana jest często w medycynie w leczeniu chorób związanych z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. W medycynie estetycznej znajduje zastosowanie w likwidacji zmarszczek zarówno górnej, jak dolnej części twarzy, a także na szyi. Jest skuteczna również w terapii nadpotliwości stóp oraz dłoni.

Medycyna estetyczna wykorzystuje preparaty o niskim stężeniu toksyny b o t u l i n o w e j, które nie mają wpływu na inne obszary niż okolica poddana zastrzykowi.

B o t o x aplikowany jest za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Preparat wstrzykiwany jest w kilka miejsc – cały zabieg trwa od kilkunastu do trzydziestu minut i jest praktycznie bezbolesny (odczuwalne są jedynie delikatne nakłucia podczas wstrzykiwania).

T o k s y n a  b o t u l i n o w a, w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, nie jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, dlatego istnieje więcej przeciwwskazań do jej zastosowania. B o t o x nie może być stosowany w okresie ciąży oraz laktacji, a także w trakcie ostrych infekcji, zmian ropnych na skórze oraz u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniwoego (miastenia, zespół Lamberta-Eatona). Przeciwwskazaniem jest również stosowanie m.in. takich leków jak:

 • antybiotyki z grupy aminoglikozydów
 • D-penicylamyny
 • streptomycyna
 • sukcynylocholina
 • cyklosporyna,

a także uczulenie na albuminę ludzką, choroby autoimmunologiczne czy też choroba Alzheimera.

W salonie Bellisana w Warszawie stosowane są dwa preparaty na bazie t o k s y n y  b o t u l i n o w e j – zarówno B o t o x, jak i Azzalure. Preparaty te mają takie samo działanie.

K w a s    h i a l u r o n o w y

Wykorzystywany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy w przeciwieństwie do b o t o x u  występuje naturalnie w ciele człowieka – w postaci hialuronianu sodu i odpowiada za właściwe nawilżenie oraz ujędrnienie skóry. To związek wiążący wodę w skórze właściwej. Znaleźć go można nie tylko w skórze, ale i w płynach ustrojowych, tkance łącznej oraz mazi stawowej. Wraz z wiekiem jednak skóra traci zdolność wiązania wody, zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w ciele. Dlatego do zabiegów wykorzystujemy preparaty zawierające jego duże stężenie – w zależności od indywidualnego zapotrzebowania.

Jak działa k w a s   h i a l u r o n o w y ?

K w a s  h i a l u r o n o w y  łączy włókna kolagenowe oraz cząsteczki wody – 1 g kwasu może związać nawet 6 litrów wody. Wstrzykiwany w głąb skóry przywraca utraconą objętość twarzy, a także wygładza zmarszczki i bruzdy. Jego zaletą jest również zdolność łagodzenia stanów zapalnych.

Kwas hialuronowy wstrzykiwany w głąb skóry wpływa na zmianę jej struktury. Jego cząsteczki wnikają w głębokie warstwy skóry, intensywnie ją nawilżając, a także wypełniając powstałe zmarszczki oraz bruzdy.

Zabiegi kwasem hialuronowym cieszą się również dużą popularnością w ortopedii, ginekologii, a także w okulistyce.

Przeciwwskazaniem do wstrzykiwania kwasu hialuronowego jest ciąża, okres laktacji, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry, choroby nowotworowe, aktywna opryszczka, nadwrażliwość na kwas hialuronowy oraz infekcje bakteryjne i wirusowe.

W zależności od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta w warszawskim salonie Bellisana wykorzystujemy takie wypełniacze jak:

 • Juvederm®
 • Filorga®
 • Saypha®
 • Restylane®
 • Teosyal®

Juvederm

Preparaty do wstrzykiwania Juvederm na bazie kwasu hialuronowego to seria wypełniaczy zmarszczek o różnej głębokości zarówno na twarzy, szyi, dekolcie, jak i na dłoniach. Dostarczane bezpośrednio pod skórę podczas zabiegów medycyny estetycznej zapewniają nie tylko usuwanie zmarszczek, ale i dogłębne nawilżenie.

007 voluma_lidocaine_F1 30(2)
20120831_volbella_1W5A7334 30

Na serię składa się:

 • Juvederm Voluma – preparat zwiększający objętość, stosowany do liftingu i modelowania podbródka oraz policzków; polecany szczególnie osobom o zapadniętych policzkach (m.in. w wyniku nadmiernej utraty wagi); zapewnia efekt liftingu utrzymujący się nawet do 18 miesięcy
 • Juvederm Ultra 2 – stosowany głównie w okolicach oczu w celu usunięcia drobnych, powierzchniowych zmarszczek
 • Juvederm Ultra 3 – wykorzystywany do wygładzenia zmarszczek średnich oraz głębokich (np. wokół warg oraz pomiędzy nosem i kącikami ust)
 • Juvederm Ultra 4 – wypełnia głębsze zmarszczki, działa na głębokie fałdy; stosowany jest również do powiększania kości policzkowych oraz modelowania ust
 • Juvederm Ultra Smile – oprócz kwasu hialuronowego zawiera miejscowy środek znieczulający (lidokaina); stosowany jest do modelowania ust – zwiększania ich objętości, korekty linii warg oraz zagłębień w ich kącikach
 • Juvederm Volbella – przeznaczony do korekty ust i okolic – zwiększa objętość, poprawia kształt, niweluje tzw. linie marionetki
 • Juvederm Volift – zapewnia delikatne wypełnienie głębokich zmarszczek i przywrócenie naturalnego konturu twarzy w jej dolnej części
 • Juvederm Hydrate – stosowany głównie w celu poprawy elastyczności oraz nawilżenia skóry.

Filorga

Filorga to bogata gama preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. W naszym salonie w Warszawie wykorzystywana jest seria Art Filler przeznaczona do usuwania zmarszczek, a także korygowania i powiększania ust, modelowania twarzy oraz nawilżania skóry. Preparaty dostępne są w postaci żelu, który z łatwością wnika w tkanki. Podane podskórnie w miejsca wymagające regeneracji wygładzają zmarszczki oraz bruzdy, a także wspierają naturalną odbudowę utraconej objętości skóry. Żele serii Art. Filler oprócz kwasu hialuronowego zawierają w swoim składzie również lidokainę o właściwościach znieczulających.

Podstawę składu preparatów stanowi kwas hialuronowy. Na linię Art Filler składają się 4 wypełniacze:

 • Art Filler Fine Lines – przeznaczony do wypełniania powierzchownych zmarszczek oraz bruzd
 • Art Filler Universal – wypełnia średnie i głębokie zmarszczki, wykorzystywany jest również do modelowania ust oraz zwiększenia ich objętości
 • Art Filler Volume – przeznaczony do zwiększenia objętości, kształtowania rysów twarzy i modelowania
 • Art Filler Lips – przeznaczony do modelowania i powiększenia ust oraz wypełnienia średnich/głębokich bruzd i zmarszczek.

saypha

Linia preparatów Saypha bazuje na naturalnym, czystym kwasie hialuronowym oraz glicerynie. Gliceryna zatrzymuje wodę i chroni skórę przed jej utratą, dzięki czemu kwas hialuronowy łatwiej i skuteczniej zatrzymuje wodę, zapewniając odpowiedni stopień nawilżenia skóry. Preparaty powstały przy zastosowaniu technologii S.M.A.R.T. (Supreme Monophasic and Reticulated Technology), która pozwala na wytworzenie gęstej macierzy i idealnie czystego żelu złożonego z mocnych łańcuchów kwasu hialuronowego. Z żelu zostają usunięte cząsteczki tlenu – dzięki temu żel po napełnieniu nim strzykawki jest stabilny i zapewnia pełną kontrolę nad jego aplikacją w głąb skóry.

Stosowane są one w zabiegach medycyny estetycznej mających na celu opóźnienie oznak starzenia, wypełnienie zmarszczek oraz bruzd, usunięcie niedoskonałości skóry, a także modelowanie konturu twarzy.

udostepniono przez CROMA

udostepniono przez CROMA

udostepniono przez CROMA

Na linię Saypha składają się:

 • Saypha Filler – wypełniacz stosowany do redukcji blizn, powiększania ust, wypełniania zmarszczek, korekty fałd nosowo-wargowych
 • Saypha Volume – preparat przeznaczony do wypełnienia głębszych zmarszczek i bruzd, a także zwiększenia objętości i modelowania twarzy
 • Saypha Rich preparat do mezoterapii stworzony do iniekcji w naskórek oraz głębszych warstw skóry, stosowane są również do likwidacji delikatnych zmarszczek.

Restylane

kwas hailuronowy - kwas kwasowi nierówny

Produkty Restylane przeznaczone są do korekcji bruzd, zmarszczek, a także modelowania twarzy oraz powiększenia ust. Preparaty uzupełniają w organizmie zasoby naturalnego kwasu hialuronowego, blokują rozpad kolagenu, a tym samym przyczyniają się do stymulacji produkcji nowego kolagenu oraz poprawy kondycji skóry.

przekrój skóry

Poprzez iniekcję w głąb skóry kwasu hialuronowego zawartego w wypełniaczu Restylane dochodzi do poprawy objętości, jędrności skóry, podniesienia zwiotczałych tkanek, a także zredukowania widocznych objawów starzenia skóry.

Przykładowe zastosowania RestylanePrzykładowe zastosowania Restylane
Przykładowe zastosowania RestylanePrzykładowe zastosowania Restylane

Na linię produktów Restylane składają się:

 • Restylane Lyps – dedykowane powiększaniu ust, jednocześnie wygładzają również powstałe wokół nich zmarszczki
 • Restylane Vital – wypełniacz zapewniający preparat do mezoterapii zapewniający odbudowę kolagenu oraz nawilżenie skóry; dostępny jest w wersji dla skóry normalnej oraz skóry wrażliwej (Light)
 • Restylane Fynesse – redukuje powierzchowne zmarszczki w okolicy oczu oraz ust
 • Restylane Refyne – wypełniacz bruzd wargowo-nosowych oraz linii marionetki
 • Restylane Lyft – dedykowany do uzupełniania głębokich zmarszczek i bruzd
 • Restylane Defyne – preparat zwiększający objętość w okolicach policzków, skroniowych
 • Restylane Volyme – zwiększa objętość policzków i brody, pozwala na modelowanie twarzy.

Teosyal

Linia wypełniaczy Teosyal bazuje na kwasie hialuronowym i przeznaczona jest do skóry z objawami starzenia. Preparaty podane podskórnie w gabinecie lekarskim uzupełnią ubytki w objętości skóry, poprawią kontur i objętość ust, pomogą również w redukcji cieni pod oczami.

Wypełniacz wstrzykiwany jest bezpośrednio w miejsca wymagające regeneracji, co zapewnia szybki efekt w postaci naprężenia i nawilżenia skóry oraz redukcji zmarszczek.

Teosyal

W serii Teosyal znajdują się preparaty dedykowane różnym problemom skórnym:

 • Teosyal Global Action – zawiera silnie usieciowany kwas hialuronowy o stężeniu 25 mg; stosowany jest do usuwania średnich zmarszczek na całej twarzy
 • Teosyal First Lines – stosowany jest to niwelowania pierwszych oznak starzenia, zmarszczek powierzchownych
 • Teosyal Deep Lines – wykorzystywany jest do redukcji głębokich zmarszczek oraz bruzd
 • Teosyal Kiss – wypełniacz stosowany do korekty i powiększania ust
 • Teosyal Meso – preparat o niskiej zawartości kwasu hialuronowego (15 mg), używany głównie do nawilżania skóry i zabiegów odmładzających
 • Teosyal Touch Up – wykorzystywany do wypełniania średnich zmarszczek
 • Teosyal Ultra Deep – preparat o dużym stężeniu kwasu hialuronowego; stosowany do usuwania głębokich zmarszczek i bruzd powstałej w grubej skórze; wykorzystywany także do modelowania twarzy
 • Teosyal RHA1 – służy do wypełniania powierzchownych zmarszczek i bruzd na twarzy, szyi oraz dekolcie
 • Teosyal RHA2 – wykorzystywany do wypełniania zmarszczek i bruzd średniej głębokości
 • Teosyal Redensity (II) – dedykowany zabiegom w okolicach oczu (cienie i worki pod oczami, deformacja doliny łez).
Teosyal RHA1 50

Modelowanie twarzy

Dostarczenie kwasu hialuronowego i innych substancji w głąb skóry w okolicach skroni, kości policzkowych czy podbródka pozwala na przywrócenie twarzy młodzieńczego wyglądu, a także korygowanie nieprawidłowych proporcji oraz niedoskonałości. Zabieg polecany jest szczególnie osobom, które w wyniku intensywnego odchudzania utraciły jędrność oraz objętość twarzy, a także każdemu, kto nie jest zadowolony z kształtu bądź rysów twarzy.

Zabieg umożliwia modelowanie twarzy bez użycia skalpela – dzięki mało inwazyjnemu liftingowi możliwe jest podciągnięcie owalu, spłycenie bruzd, a także wymodelowanie policzków i podbródka oraz zlikwidowanie tzw. „chomików”. Zastrzyki z kwasu hialuronowego pomogą ponadto w poprawie nawilżenia oraz napięcia skóry.

Wskazania:

 • wypełnienie „doliny łez”
 • modelowanie policzków
 • uwydatnienie kości policzkowych
 • wyrównanie ubytków w objętości twarzy
 • unoszenie opadających policzków.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W obszarach nakłuć może pojawić się delikatny obrzęk, zaczerwienienie bądź pieczenie – objawy te są tymczasowe i znikną samoistnie po 2-3 dniach.

Zabieg trwa krócej niż pół godziny i polega na miejscowym podaniu wypełniacza za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą bądź też za pomocą kaniuli (tępo zakończonej igły). Preparat stosowany jest jedynie na obszarach wymagających skorygowania – policzki, okolice skroni, żuchwy czy tez podbródka.

Modelowanie twarzy przy użyciu preparatów z kwasem hialuronowych podanych podskórnie jest w pełni bezpieczne, należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu, jakimi są m.in.:

 • ciąża oraz okres laktacji
 • alergia na składniki preparatu
 • opryszczka, zmiany ropne oraz stany zapalne skóry w obszarze mającym zostać poddanym zabiegowi
 • choroby nowotworowe
 • przyjmowanie doustnych leków rozrzedzających krew.

Naturalny Lifting Twarzy 3D Filorga

Naturalny lifting twarzy 3D Filorga — zabieg z zastosowaniem dwóch preparatów wypełniających: Filorga Volume oraz Filorga Universal, które dają efekt naturalnego liftingu oraz sprawiają, że skóra jest lepiej nawilżona i odżywiona, a twarz wygląda na młodszą, bardziej wypoczętą i zrelaksowaną. To zabieg estetyczny dla osób z pierwszymi oznakami starzenia, którym zależy na zachowaniu jak najbardziej naturalnego i indywidualnego wyglądu lub które dopiero rozpoczynają przygodę z zabiegami estetycznymi, bo do tej pory obawiały się sztucznego efektu końcowego. Rekomendowany jest także osobom z drobną twarzą i cienką skórą, u których po innych zabiegach iniekcyjnych może być widoczny sztuczny efekt.

Filorga 3D Lift przedFilorga 3D Lift po

 

Filorga 3D Lift przed 02Filorga 3D Lift po 02

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. DLACZEGO W OKRESIE CIĄŻY ORAZ LAKTACJI NIE ZALECA SIĘ WYKONYWANIA WIĘKSZOŚCI ZABIEGÓW Z WYKORZYSTANIEM B O T O X U   I    K W A S U    H I A L U R O N O W E G O?

W czasie ciąży oraz okresu karmienia piersią zaleca się rezygnację z wielu zabiegów kosmetycznych, jak i z zakresu medycyny estetycznej. Tak jest w przypadku powiększania ust, konturowania twarzy czy też usuwania zmarszczek i innych niedoskonałości skóry poprzez wstrzykiwanie preparatów bazujących na kwasie hialuronowym czy też t o k s y n i e    b o t u l i n o w e j   (b o t o x). Wprawdzie nie ma badań, które jednoznacznie określiłyby wpływ tych zabiegów na płód, jednak zaleca się wstrzymanie z ich podskórną aplikacją do zakończenia okresu laktacji.

2. KTO PRZEPROWADZA ZABIEGI?

Zabiegi podskórnej aplikacji t o k s y n y    b o t u l i n o w e j oraz k w a s u   h i a l u r o n o w e g o wiążą się z niewielką ingerencją w głębsze struktury skóry. Dlatego też powinny być wykonywane przez osoby z odpowiednimi umiejętnościami i uprawnieniami – przez lekarzy medycyny estetycznej. W salonie Bellisana w warszawskim Wilanowie zabiegi wykonywane są przez lek. med. Dariusza Kołodziejczaka oraz lek. med. Małgorzatę Makowską – będących członkami Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

3. CZY ZABIEGI SĄ BOLESNE?

Oferowane zabiegi są mało inwazyjne, jednak pacjenci mogą odczuwać lekkie dolegliwości bólowe związane z nakłuciami. W przypadku pacjentów o wyjątkowej wrażliwości na ból stosujemy znieczulenie miejscowe – by zapewnić pacjentom komfort fizyczny, jak i psychiczny podczas wykonywania zabiegów. W szczególnych przypadkach możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego.

4. JAKA JEST CENA ZABIEGÓW?

Cena zabiegów uzależniona jest od obszaru podanego podskórnej aplikacji, rodzaju preparatu, a także długości trwania kuracji. Należy jednak liczyć się z kosztem od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Szczegóły znajdą Państwo w cenniku dostępnym na naszej stronie.

5. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY W KLINICE MEDYCYNY ESTETYCZNEJ?

Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej pacjent powinien dokładnie przygotować się do wywiadu lekarskiego. Konieczne będą takie informacje jak przyjmowane leki, przebyte choroby i operacje, aktualny stan zdrowia, a także styl życia. Pozwoli to na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, a tym samym pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.

6. KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA PIERWSZY ZABIEG MEDYCYNY ESTETYCZNEJ?

Stan skóry i ciała zależy nie tylko od wieku, ale i diety, aktywności fizycznej, uwarunkowań genetycznych, codziennej pielęgnacji, stylu życia i wielu innych czynników. Dlatego nie sposób jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy moment na pierwszy zabieg medycyny estetycznej. Wprawdzie badania pokazują, że już po dwudziestym roku życia zmniejsza się m.in. produkcja kolagenu i skóra zaczyna potrzebować wsparcia z zewnątrz, jednak jest to kwestia indywidualna. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z konsultacji w gabinecie lekarskim.

7. CZY ZABIEGI WYMAGAJĄ SZCZEGÓLNEGO PRZYGOTOWANIA?

Podstawą do wykonania zabiegów medycyny estetycznej jest wykluczenie przeciwwskazań. W przypadku ich braku należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego zabiegu – każdy może wymagać innego przygotowania. Może to być na przykład rezygnacja z makijażu oraz przyjmowania określonych leków, a także ze spożywania alkoholu, korzystania z solarium czy sauny i więcej.

8. CZEGO NIE MOŻNA ROBIĆ PO ZABIEGU K W A S E M   H I A L U R O N O W Y M / T O K S Y N Ą   B O T U L I N O W Ą?

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych wskazanych przez lekarza. Pomoże to w uniknięciu ewentualnych skutków ubocznych i przyspieszy osiągnięcie pożądanego skutku. Może to być unikanie wahań temperatury (sauna, solarium, przebywanie na słońcu), wzmożona higiena miejsca objętego zabiegiem, rezygnacja z makijażu bądź też niektórych kosmetyków, nadmiernej aktywności fizycznej i nie tylko.

9. CZY B O T O X   JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EFEKT „NADMUCHANYCH” UST I POLICZKÓW?

Oczywiście, że nie. Zabiegi z użyciem t o k s y n y    b o t u l i n o w e j   zapewniają naturalny efekt. B o t o x    bywa jednak mylony z operacjami plastycznymi, a także wypełniaczami, które podane w nadmiarze mogą powodować przesadne zwiększenie objętości tkanek.

10. CZY PO ZAKOŃCZONEJ KURACJI KONIECZNE SĄ WIZYTY KONTROLNE?

Wprawdzie wizyty kontrolne nie są obowiązkowe, jednak zaleca się konsultację lekarską po około 14 dniach od ostatniego zabiegu. Pozwoli to ocenić rezultaty zabiegu, a w przypadku uzyskania niesatysfakcjonującego dla pacjenta efektu – lekarz wykona aplikacji dodatkowej ilości preparatu.

11. JAKA JEST PODSTAWOWA RÓŻNICA POMIĘDZY B O T O X E M   A    ZABIEGIEM    K W A S E M    H I A L U R O N O W Y M?

B o t o x powoduje relaksację mięśni mimicznych i stosowany jest do usuwania powierzchownych zmarszczek mimicznych. Jednak nie przyniesie zadowalających efektów w przypadku utrwalonych zmarszczek statycznych. Wtedy konieczne jest ostrzykiwanie zmienionych miejsc preparatem z kwasem hialuronowym o stężeniu dopasowanym do stopnia wgłębień skórnych. O zastosowaniu konkretnej metody oraz preparatu decyduje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, a także oceny kondycji jego skóry.

Metody te mogą zostać połączone – jednak zależy to od indywidualnego przypadku i decyzji lekarza.

12. JAK CZĘSTO NALEŻY POWTARZAĆ ZABIEGI?

Każdy organizm inaczej reaguje na podanie wypełniaczy. Dlatego w zależności od indywidualnych czynników można określić, że efekt utrzymuje się od kilku miesięcy do roku (w przypadku kwasu hialuronowego efekt może utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy, natomiast w przypadku b o t o x u ok. 3-6 miesięcy). Okres ten skraca nieodpowiednia pielęgnacja skóry, niewłaściwa dieta, a także nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. O czasie powtórzenia zabiegu decyduje lekarz.

13. CZY PRZED OSTRZYKIWANIEM B O T O X E M / K W A S E M H I A L U R O N O W Y M KONIECZNE JEST WYKONANIE DODATKOWYCH BADAŃ?

Nie ma potrzeby wykonania badań. Należy jednak zapoznać się z przeciwwskazaniami, by móc wykluczyć istnienie chorób, które uniemożliwiają bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Bardzo ważne jest również, by pacjent nie był uczulony na jakikolwiek składnik planowanego do aplikacji preparatu. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

14. CZY ZABIEGI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ SĄ BEZPIECZNE?

Tak. Oferowane przez nas zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne, ponieważ wykonywane są przez lekarzy medycyny estetycznej, a ich zakres i częstotliwość dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zabiegu zależy również od samego pacjenta – należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy po zabiegu (mogą one dotyczyć na przykład częstotliwości zabiegów, korzystania z sauny bądź solarium, diety, używanych kosmetyków i więcej).